Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

13 września 2019

W przypadku zawierania umowy przedwstępnej kupna/sprzedaży, zabezpieczeniem finansowym dla każdej ze stron jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, która będzie stanowić pewną część przyszłej kwoty wykupu. W tym przypadku możliwe są dwie opcje: zapłacenie zadatku lub zaliczki, zaś obie możliwości często są ze sobą mylone, a tymczasem pociągają za sobą zupełnie inne skutki prawne.

Zaliczka

Jest to forma zapłacenia pewnej umówionej kwoty na poczet przyszłej transakcji, która w przypadku jej zrealizowania zostaje wliczona do całkowitej ceny nieruchomości. Gdy transakcja nie dochodzi do skutku, umówiona kwota zostaje zwrócona kupującemu. Zaliczka nie jest w konkretny sposób uregulowana prawnie, dlatego też ewentualne dochodzenie roszczeń może być w tej sytuacji utrudnione i czasochłonne.

Zadatek

Ustawodawca przygotował z kolei konkretnie zapisy dotyczące postępowania w przypadku zadatku. To inny rodzaj zabezpieczania finansowego podczas zawierania umowy przedwstępnej, który jest umieszczony w przepisach prawa cywilnego. Wpłata ustalonej sumy przez kupującego w przypadku niezrealizowania transakcji z jego winy skutkuje przejściem tej sumy na rzecz sprzedającego. W odwrotnej sytuacji, gdy odpowiedzialnością należy obarczyć osobę sprzedającą, ma ona obowiązek zapłacenia zadatku w podwójnej wysokości. Taka sytuacja nie ma zastosowania w przypadku obustronnej winy lub braku winy żadnej ze stron.

Porównanie

Z punktu widzenia osoby, która chciałaby się zabezpieczyć na wypadek możliwości braku dotrzymania umowy, lepszym rozwiązaniem byłby zadatek. Jest to jednak rozwiązanie gorsze w skutkach, jeśli z różnych przyczyn nie będziemy w stanie zrealizować umowy. Wówczas konsekwencje finansowe będą dla nas bardziej dotkliwe.

Często problemem okazuje się brak jasnego sformułowania w umowie, jaki rodzaj zabezpieczenia został wybrany. Wtedy zaistniałe nieporozumienie będzie skutkowało koniecznością rozstrzygnięcia tej sprawy przez sąd, co stworzy dodatkowe problemy, a także zajmie dłuższy czas. Z tego powodu warto precyzyjnie wskazać w umowie, czy dokonaliśmy wpłaty zadatku czy zaliczki.

O autorze: Anna Betnarska

Cześć! Nazywam się Anna Betnarska i od 13 lat pomagam moim klientom znaleźć ich wymarzone miejsce do życia oraz idealne nieruchomości pod inwestycję. Praca w obrocie nieruchomościami to dla mnie coś więcej niż zawód – to moja prawdziwa pasja, którą łączę z doświadczeniem zdobywanym przez 30 lat w biznesie i handlu międzynarodowym. Ukończyłam studia na SGPiS i WSKiMS im. Giedroycia, a także posiadam podyplomowe wykształcenie z licencją z SGGW. Jako certyfikowany coach SWPS doskonale rozumiem, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta. Dzięki temu mogę nie tylko spełniać Wasze potrzeby i marzenia, ale także upraszczać każdy etap zakupu lub wynajmu nieruchomości, sprawiając, że proces staje się łatwy i przyjemny. Od zawsze byłam związana z przedsiębiorczością – wyrosłam w domu o tradycjach rzemieślniczo-lekarskich, gdzie nauczyłam się, jak skutecznie realizować cele i odnajdywać najlepsze rozwiązania. Mam na koncie ponad 6 000 udanych transakcji, a każde nowe spotkanie z klientem to dla mnie kolejna szansa, by połączyć ich z idealnym domem, mieszkaniem lub działką. Szukasz wsparcia przy zakupie, sprzedaży lub wynajmie? Zaufaj mojej wiedzy, doświadczeniu i pasji – razem sprawimy, że Twoja przygoda z nieruchomościami będzie sukcesem.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

13 września 2019Administratorem danych osobowych jest ELANDOM Nieruchomości z siedzibą przy ul. Skłodowskiej 14, 05-420 Józefów (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@elandom.pl… czytaj więcej