Bezpieczny kredyt mieszkaniowy – na co zwrócić uwagę

Niewiele osób posiada tak duże środki finansowe, by pozwolić sobie na kupno nieruchomości za gotówkę. Wówczas konieczną opcją jest kredyt mieszkaniowy, który powinien jednak być bezpieczny dla naszego portfela i samopoczucia. Co wziąć pod uwagę, aby zaciągnąć sprawdzone zobowiązanie finansowe?

Dostosowanie raty do możliwości

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy to przede wszystkim taki, którego spłacenie nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla podstawowych wydatków życiowych. Przyjmuje się, że nie powinno się przeznaczać na spłacanie zobowiązań hipotecznych więcej niż 20-30% własnych dochodów. Przy długoterminowych zobowiązaniach trudno przewidzieć zmiany cen w stosunku do zarobków, dlatego też warto przyjąć pewną rezerwę, która pozwoli spokojnie funkcjonować bez możliwości popadnięcia w jeszcze większe tarapaty.

Oszczędności

Zaciągnięcie zobowiązań na zakup nieruchomości wiąże się obecnie z tzw. wkładem własnym, co wymaga zgromadzenia wcześniej pewnych środków, wynoszących zazwyczaj 10 lub 20 % wartości lokalu. Również w późniejszym czasie, gdy zarobki i wydatki nam na to pozwolą, warto myśleć o odkładaniu pieniędzy z myślą o rezerwie finansowej – w ten sposób będziemy przygotowani na ewentualne trudności, w trakcie których będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonych oszczędności.

Optymalny dobór okresu spłaty

Na bezpieczny kredyt mieszkaniowy wpływ ma także czas, w jakim mamy spłacić zaciągnięte w instytucji finansowej zobowiązanie. Każda osoba musi zastanowić się, jakie warunki są dla niej ważniejsze – dłuższy okres spłaty, który równa się niższym ratom czy mniejsza łączna kwota uiszczona bankowi, która wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania na krótszy okres.

Dokładne przemyślenie wszystkich warunków

Dla niektórych osób banalną, choć ważną radą, jest przemyślenie wszystkich aspektów zaciągniętej pożyczki. Powinno się unikać pochopnych decyzji, a wielkość nieruchomości, wysokość kredytu oraz rat musi być starannie obliczona, aby nie wplątać się w kłopoty na wiele lat, a czasami na całe życie. Warto także słuchać zaufanych osób i znać wszystkie zasady bezpiecznego kredytu mieszkaniowego, a jeśli się na tym nie znamy, wówczas zasięgnąć opinii osób bardziej zaznajomionych z tematem.

Zapraszamy do skorzystania z pomocy naszej agencji nieruchomości Elandom, gdzie wykwalifikowani doradcy pomogą w uzyskaniu bezpiecznego kredytu mieszkaniowego.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest ELANDOM Nieruchomości z siedzibą przy ul. Skłodowskiej 14, 05-420 Józefów (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@elandom.pl… czytaj więcej